Sběratelství má dlouhé kořeny v lidské existenci. Už pralidé sbírali nejen potravu, ale také různé předměty, jako zuby zvířat, které ulovili. A právě nasbírané exponáty měli ukazovat bohatství sběratele.
Sběratelství je obvykle záležitostí dlouhých let, i celého života, proto ukazuje na obrovskou vytrvalost samotného sběratele. Navíc, s postupem času se sběratelské kousky stávají cennějšími a vzácnějšími, čím méně se jich na světě vyskytuje.
Sběratelství se udrželo dodnes a v opravdu kvalitních sbírkách se nachází milionové jmění. Sbírat lze v podstatě cokoli. Od kamenů a minerálů, hmyzu a motýlů, po knoflíky, lžičky, poštovní známky, obrazy, zlaté zuby až po různé hračky a dokonce i nemovitosti. Každý sběratel sbírá to, co je v jeho finančních možnostech a o co se zajímá. Opravdu zapálení sběratelé často začínají se svým koníčkem již v dětství a udrží si ho až do konce svého života. To je potom pro jejich dědice v podstatě výhra v loterii, protože když se chtějí zbavit těch nesmyslných krámů, co děda sbíral, zjistí, že tyto předměty mají velkou hodnotu. A v tu ránu jsou rádi, za ten otravný dědův koníček.
Jsou i sběratelé, kteří se zaměřují na golfové míčky. Jejich hodnota se pohybuje od několika korun až po statisíce i miliony, záleží na stáří míčku a dalších faktorech, například, zda je míček podepsán nějakým slavným hráčem. U starých míčků rozhoduje o jejich ceně často také to, jak dobře jsou zachovány. Bohužel i tady se najdou jedinci, kteří se snaží obohatit na různých napodobeninách, falešných podpisech a podobně.
Druhou stránkou sběratelství potom je, jak a kde nasbírané exponáty uchovat, aby se nepoškodili, nepřekáželi a nekomplikovali nám život. Protože utírat poličku od prachu, kde je třeba tisíc míčků, které se rozutečou po celém bytě a všude se zakutálí, není zrovna to pravé ořechové.