Postelí pro děti existuje více druhů a jak se v nich orientovat? Řekněme si o nich několik základních údajů, abychom věděli, podle jakých měřítek je výrobci uvádí na trh.
Univerzální modely pro děti i pro dospělé
Z praktického hlediska naprosto ideální, neboť s dětmi odrůstají, není třeba je přizpůsobovat, a pokud zvolíte vzhled spíše konzervativnější, nejlépe z masivu v provedení sladěném k nábytku (borové, smrkové, nebo bukové dřevo), máte vystaráno do budoucna. Nevýhodou je pouze to, že pro většinu velmi malých dětí jsou zbytečně veliké a některé z nich se na takovém lůžku necítí příliš dobře. Ovšem dětská postel 90 x 200, případně 80 x 200 je dobrou volbou i co se týče výběru vhodné matrace.
Postýlka rostoucí
Vytváří jakési kompromisní řešení. Vždy je pro ni určující maximální rozměr délky lůžka, většinou to bývá standardních 200 cm. Jde o to, že se ložná plocha nejprve zkrátí na rozměry 140 x 80 cm, a ty vyhovují dětem ve věku od 3 do 9 let. Později se délka posouvá na hranici 170 cm a od věku, řekněme 13 let, ji lze již roztáhnout do dvoumetrového maxima. Pro tyto skládací výrobky jsou v prodeji speciální matrace – sety složené ze tří dílů. Výhodou je pochopitelně univerzalita plochy pro spaní, přizpůsobivá věku dítěte, a zároveň využitelná i v dospělosti. V současné době je však na trhu omezený výběr designů a bohužel i typů matrací.
Malá postýlka
Nejmenší děti si často připadají odcizené, jestliže je plocha lůžka příliš velká. Ideální rozměr postýlek pro ty nejmenší je 70 x 140 cm, nebo 70 x 160. Výrobci na naše malé ratolesti pamatují i množstvím dekorů od dívčích panenkovských až po ty chlapecké s autíčky a vláčky. Výhodou je rovněž větší prostor pro hraní (místo pro spaní zaujímá menší plochu). Za nevýhodu lze považovat omezené využití, zvláště díky nosnosti výrobku, děti z nich zkrátka vyrostou – optimální je, jestliže se lůžko uplatní pro více dětí v rámci širšího okruhu rodiny, či blízkých přátel.